Zgaga

Zgaga – przyczyny choroby i jej leczenie.

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się bardzo nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku oraz w okolicy mostka. Jest to spowodowane cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Wraz z treścią dostają się tam soki żołądkowe, które w żołądku nie zrobią nam krzywdy, bowiem posiada on odpowiednią błonę ochronną. Jednakże w przełyku nie mamy już zabezpieczenia przed kwasem żołądkowym. Zgaga to inaczej refleks żołądkowo-przełykowy, albo też po prostu choroba refleksowa. Przyjrzyjmy się więc przyczynom powstawania zgagi, oraz sposobom raczenia sobie z ta dolegliwością. Z całą pewnością jest to wiedza, która przyda się każdemu z nas.

Skąd bierze się zgaga?

Tak jak już wspomnieliśmy, zgaga jest powodowana chorobą refleksową, czyli cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Można więc mówić tutaj o zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania przełyku w miejscu zwieracza, który powinien przepuszczać pokarm jedynie w stronę żołądka. Oczywiście przyczyn zgagi znajdziemy o wiele więcej, a wśród najważniejszych należy wyróżnić następujące:

  • Nadmierne przejadanie się – kiedy żołądek jest przepełniony, po prostu nadmiar pokarmu będzie się cofać.
  • Zbyt szybkie zjadanie posiłków – w wyniku którego, pokarm jest nieprawidłowo przeżuty, a tym samym odrzucany, jako nie nadający się do procesu trawienia.

Możemy także wyróżnić różnorodne dolegliwości chorobowe, które w swoim przebiegu mogą prowadzić do okresów napadów zgagi. Będą to przede wszystkim:

  • Przepuklina rozworu przełykowego
  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
  • Naciecz rozrostowy żołądka
  • Choroby dróg żółciowych

Należy więc zauważyć, iż zgaga, bardzo często jest efektem innych dolegliwości, a nie chorobą samą w sobie. Jedynym przypadki kiedy tak nie jest, będzie wspomniana już przez nas choroba refleksowa.

Leczenie zgagi.

W kwestii samego leczenia, można stosować różnorodne preparaty, leki, jak również odpowiednio dobrane zioła na zgagę. Najlepszym jednak sposobem jest jej zapobieganie. Aby nie dopuścić do sytuacji, w których w pojawia się zgaga, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Prawidłowe odżywianie
  • Spożywanie niegazowanej wody (najlepiej przed posiłkiem)
  • Zminimalizowanie spożywania: tłuszczy, czosnku, cytrusów, czekolady, cebuli, kawy
  • Ograniczenie spożywania napojów gazowanych.
  • Nie spożywać posiłków bezpośrednio przed snem lub wysiłkiem fizycznym.
  • Unikanie przyjmowania NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)

Podsumowanie

Możemy więc powiedzieć, iż zgaga, w większości przypadków, jest dolegliwością, która możemy skutecznie pokonać poprzez zmianę naszych nawyków. Przede wszystkim żywieniowych. Aczkolwiek, bardzo korzystne będzie także zrezygnowanie na papierosów, czy ciasnej odzieży. Generalnie, rozwiązań w tym zakresie jest stosunkowo sporo. Kluczowe będzie jednak skonsultowanie dolegliwości z lekarzem, aby wykluczyć ewentualnie inne, być może nawet poważniejsze dolegliwości i ustalenie planu leczenia. Dopiero wtedy można będzie skutecznie pozbyć się zgagi, raz na zawsze.

Author: Redakcja