Wrzody żołądka, czyli inaczej, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, jest bardzo poważną dolegliwością, która znacznie obniża komfort naszego, codziennego życia. Kwestią kluczową jest prawidłowo wychwycenie choroby i rozpoczęcie właściwego leczenia. Musimy bowiem podkreślić iż wrzody żołądka możemy skutecznie leczyć, tylko jeśli zostaną wykryte na odpowiednio wczesnym etapie. Wraz z upływem czasu i rozwojem stanu chorobowego, właściwe leczenie staje się coraz bardziej utrudnione.
Co dalej w artykule?
Czym są i jak powstają wrzody żołądka?
Wrzody żołądka to ubytki błony śluzowe na ścianach żołądka lub też dwunastnicy. Towarzyszą im nacieki zapalne, nadżerki oraz martwica tkanki. Błona śluzowa, wyściełająca żołądek i dwunastnicę od wewnątrz jest naturalną ochroną tkanki przed działaniem kwasów żołądkowych. W przypadku zaburzeń pracy błony śluzowej, dochodzi do stanu zapalnego tkanki, po czym pojawia się stan jej owrzodzenia.
Helicobacter Pylori – przyczyna powstawania wrzodów żołądka
Przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest w największym zakresie bakteria Helicobacter Pylori. Odpowiada ona za łącznie 70-90% wszystkich problemów z wrzodami. Co ważne, bakteria ta jest obecna u praktycznie 80% populacji ludzkiej. Trzeba jednakże podkreślić, iż jej obecność nie zawsze będzie prowadzić do powstawania wrzodów żołądka. Dodatkowym czynnikiem, który może podnosić ryzyko powstawania wrzodów jest silny stres. Aczkolwiek nie jest on sam w sobie czynnikiem sprawczym. Pozostałe czynniki, które mogą podnosić ryzyko występowania wrzodów żołądka to: palenie tytoniu, leki przeciwzapalne (ibuprofen, naproksen, ketoprofen, aspiryna), zła dieta, jak również czynniki genetyczne.
Czym objawiają się wrzody żołądka?
Wrzody żołądka są dość łatwe do wychwycenia, choć można chorobą pomylić z nerwicą żołądka, która daje stosunkowo podobne objawy. Najważniejsze objawy choroby wrzodowej są następujące:
- Ból o piekącym charakterze w okolicy żołądka i nadbrzusza.
- Uczucie silnego dyskomfortu
- Ból występujący w czasie 1-3 godzin po posiłku (ból głodowy), ustępujący po spożyciu posiłku.
- Uczucie pełności, sytości po spożyciu posiłku
Jak leczyć wrzody żołądka?
Przede wszystkim, trzeba je leczyć w ogóle. Brak jakichkolwiek działań, może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Dlatego też, nie powinniśmy lekceważyć jakichkolwiek objawów, które mogłyby wskazywać na wrzody żołądka. Należy natychmiast udać się do lekarze celem przeprowadzenia odpowiednich badań.
Samo leczenie polega przede wszystkim na podaniu antybiotyków niszczących bakterię Helicobacter Pylori. Podawane są także blokery pompy protonowej, któ®e wpływają na zmniejszenie wydzielania soków żołądkowych. Dodatkowo, należy zażywać odpowiednie leki osłonowe, zapewniające ochronę śluzówki, oraz przyspieszające proces gojenia się ran wrzodowych.
Dobra dieta na wrzody żołądka.
Warto także zmienić swoje nawyki żywieniowe. Musimy wdrożyć do naszej diety większą ilość posiłków lekkostrawnych. Co ważne, powinniśmy spożywać w ciągu dnia około 5-6 posiłków, a nie jak to ma miejsce w polskiej tradycji, zaledwie trzy. Należy unikać produktów takich jak: kwaśna śmietana, pieczywo żytnie i razowe, zapiekanki, grzyby, mięso smażone, żółty ser, chrzan, musztarda, tłuste ciasta. Warto także zrezygnować z napojów gazowanych oraz mocnych kawy i herbaty.
Ostatecznie warto także wdrożyć do codziennej diety odpowiednio dobrane zioła na wrzody żołądka. Przyspieszą one proces gojenia się ran, oraz pomogą regulować procesy trawienne naszego organizmu.
Podsumowanie.
Musimy więc podkreślić, iż wrzody żołądka to poważna dolegliwość, której leczenie jest konieczne. Nie wolno nam bagatelizować jakichkolwiek objawów, bowiem nie leczone, wrzody żołądka, mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Przy odpowiednim podejściu i właściwym leczeniu, możemy w pełni wyleczyć chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Najnowsze komentarze