saletrzak

Saletrzak – najważniejsze właściwości nawozu

W żywieniu każdej rośliny szczególną rolę odgrywają azotowe formy azotanowe i amonowe. Stosowane w rolnictwie nawozy azotowe składają się zwykle z obydwu form, dzięki czemu można je stosować w glebach o zróżnicowanym pH, a także w odniesieniu do różnych rodzajów roślin i ich stanu fizjologicznego.

Związki azotu w połączeniu z dolomitem

Stosowany na Węgrzech od 1931 roku saletrzak, to nawóz dostępny w postaci białych granulek, który powstaje z połączenia związków azotu i mączki dolomitowej. Mączka ta pełni tu rolę wypełniacza, ograniczając tym samym kwasowość związków azotowych. Co więcej, dolomit wzbogaca nawóz m.in. o wapń i magnez, czyli w najważniejsze kationy występujące w komórkach roślin. Od strony chemicznej nawóz ten jest dość złożonym związkiem. Jego wzór chemiczny to NH4NO3 + CaMg (CO3)2.

Składniki i parametry

Nawóz zawiera około 27 procent azotu, z czego 13.5 procenta stanowią związki amonowe (NH4), a kolejne 13.5 procenta – związki azotanowe (NO3). Oprócz tego w skład produktu wchodzi około 5 procent wapnia i 3 procent magnezu. Nawóz charakteryzuje się bardzo niskim stopniem uwodnienia. Jego granulowana odmiana zawiera jedynie 0.5 procenta wody, a odmiana w formie baryłek (prilled) nieco więcej, bo 1.0 procenta. Produkt rozpuszczony w wodzie wykazuje zasadowy odczyn pH wynoszący 9.5 (dla temperatury 20 stopni Celsjusza). Właściwości granulatu

W zależności od wybranej przez użytkownika odmiany, cząsteczki nawozu mogą mieć dość zróżnicowany rozmiar. Wersja prilled (baryłki) charakteryzuje się średnicą od 0.8 do 4.0 mm (min. 93 procent zawartości). Z kolei 2 procent cząstek ma rozmiar mniejszy niż 0.8 mm, a 5 procent pozostałych cząstek ma rozmiar większy niż 4.0 mm. W odmianie granulowanej średnica aż 95 procent wszystkich cząstek mieści się w zakresie 2.5 – 6.0 mm. Jeden procent wszystkich cząstek ma średnicę mniejszą niż 2.5 mm, a 4 procent wszystkich granulek ma rozmiary większe niż 6.0 mm.

Nawóz – podstawowe informacje.

Nawóz saletrzak jest produktem azotowym, który można stosować w przypadku każdego rodzaju gleby. Co ważne – nawozi się nim wszystkie rośliny przedsiewne i pogłówne. Zawarte w preparacie substancje czynne uwalniane są bardzo szybko i utrzymują się w glebie przez bardzo długi czas. Stosowanie nawozu jest szczególnie zalecane w uprawach zbóż jarych, buraków (głównie cukrowych i pastewnych), a także w kontekście wzbogacania użytków zielonych.

Na skuteczność nawozu ma wpływ jego odpowiednie przechowywanie. Dlatego nie należy umieszczać go w miejscach silnie narażonych na działanie światła słonecznego i deszczu. Temperatura nawozu nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Author: Redakcja