Prowadzenie gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni areału użytków uprawnych, przekraczającej 1ha, należy zdawać sobie sprawę z obowiązku posiadania ubezpieczenia OC dla rolnika oraz ubezpieczenia zabudowy gospodarczej. Jest to regulowane odpowiednią ustawą, z której wyłączeni są rolnicy o mniejszym areale pól uprawnych oraz wszelkiego przedsiębiorstwa, takie jak Spółdzielnie Rolne, czy też spółki z o.o., prowadzące rolniczą działalność. W związku z powyższym sprawdźmy, jak to wygląda w rzeczywistości, i przekonajmy się, czy tego typu ubezpieczenia są koniecznością.
Co dalej w artykule?
Czy prowadzenie gospodarstwa rolnego jest skomplikowane?
W zasadzie można powiedzieć, iż samo prowadzenie gospodarstwa nie należy do zbyt skomplikowanych. Niemniej jednak, musimy pamiętać o licznych obowiązkach nakładanych na rolników. Jednym z nich jest właśnie wykupienie konkretnych pakietów ubezpieczenia. Ma to na celu zabezpieczenie całego sektora rolniczego przed ewentualnym załamaniem w wyniku różnorodnych zdarzeń losowych.
Skąd obowiązek ubezpieczenia OC dla rolników?
Obowiązek taki powstał jeszcze w poprzednim stuleciu, a jedno on wynikiem coraz częściej wyrządzanych przez rolników szkód osobom trzecim. W przypadku braku ubezpieczenia OC, niestety, ale rekompensata za wyrządzone osobie trzeciej szkody musiała być wypłacona w całości przez rolnika, co bardzo często było wręcz niemożliwe. Wprowadzenie ubezpieczenia zwalnia rolnika z takiego obowiązku, bowiem przejmuje go ubezpieczalnia. Dzięki temu też, prowadzenie gospodarstwa rolnego staje się nieco prostsze pod względem odpowiedzialności prawnej.
Obowiązek ubezpieczenia budynków rolnych.
W kwestii obowiązku ubezpieczenia budynków rolnych, to także obowiązek wynikał z kwestii różnych zdarzeń losowych, w wyniku których zabudowania gospodarcze zostały zniszczone, a rolnik, z reguły nie dysponując odpowiednimi funduszami nie był w stanie szkód naprawić. Dlatego też, obowiązkowe ubezpieczenie OC dla gospodarstwa rolniczego jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla rolnika, aby w wyniku szkód losowych nie ponosił on pełnej odpowiedzialności finansowej, co w wielu przypadkach wiązałoby się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, czy tez likwidacji gospodarstwa.
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?
Aby dokonać wyboru odpowiedniego ubezpieczenia, warto znać oferty wszystkich wiodących w tym zakresie ubezpieczalni. Jednakże w tym przypadku trudno będzie o dokonanie samodzielnej analizy warunków umowy, kosztów oraz świadczeń, wobec czego warto skorzystać z porady eksperta, najlepiej profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego. Możemy także skorzystać z odpowiednio przygotowanej porównywarki polis ubezpieczeń rolniczych, na stronie mojapolisa.net.pl, która także jest prowadzona przez agenta ubezpieczeniowego. Można tutaj mieć więc gwarancję, iż wszystkie oferty są aktualne, a porównania przeprowadzone rzetelnie w każdym przypadku. Dzięki skorzystaniu z tego typu rozwiązań, prowadzenie gospodarstwa rolnego stanie się nieco prostsze i mniej wymagające w zakresie wiedzy ubezpieczeniowej.
Podsumowanie
Generalnie chodzi tutaj o to, aby każdy z rolników mógł dobrać sobie ofertę precyzyjnie dopasowaną do jego potrzeb i możliwości finansowych, gdyż jest to w zasadzie kwestia zdecydowanie najważniejsza. Poza tym, korzystają z serwisu moja polisa.net.pl, zawsze można liczyć na wsparcie właściciela serwisu czyli profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego, który będzie w stanie zawsze doradzić i pomoże w szczególnych przypadkach osobiście dobrać odpowiednio dopasowaną do danego przypadku polisę ubezpieczenia rolnego.
Najnowsze komentarze