Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła, przede wszystkim w przypadku domów jednorodzinnych, jest rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym. Głównie ze względu na fakt ekologii. Pozwala nam bowiem na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. A trzeba pamiętać, iż jest to gaz odpowiadający za zatrzymywanie ciepła w atmosferze naszej planety, a więc prowadzi do wzmacniania efektu cieplarnianego. Dlatego też, na chwilę obecną, ogrzewanie pompą ciepła będzie rozwiązaniem szalenie korzystnym ze względu ekologii. Pozwoli nam bowiem znacznie ograniczyć zanieczyszczenie atmosfery naszej planety oraz zminimalizuje wydalany do atmosfery CO2, co przyczyni się do spowolnienia, a być może nawet zatrzymania efektu cieplarnianego.

Czy ogrzewanie pompą ciepłą jest rzeczywiście bezemisyjne?

Oczywiście ciężko tutaj mówić o całkowitym braku emisji. Okazuje się bowiem, iż ogrzewanie pompą ciepła, wymaga od nas dostarczenia energii elektrycznej. Ta zaś, w większości produkowana jest w elektrowniach węglowych, gdzie trudno mówić o braku emisji CO2. Trzeba jednakże podkreślić, iż elektrownie posiadają przynajmniej stosowne filtry, które przechwytują zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Poza tym, z roku na rok, wrasta udział OZE w ogólnym miksie energetycznym, a więc, z biegiem czasu, ogrzewanie pompą ciepła, z całą pewnością stanie się całkowicie bezemisyjne.

Czy pompa ciepła nadaje się do każdego budynku?

Niestety nie. Pompy ciepła nie sa bowiem w stanie, zapewnić nam zbyt wysokiej temperatury czynnika grzewczego. Musimy tutaj więc przede wszystkim zastosować grzejniki niskotemperaturowe do współpracy z pompą ciepła, oraz mieć pewność, iż nasz budynek nie potrzebuje zbyt dużych ilości energii grzewczej. Niestety, w większości starych budynków, nie będzie to realne, ze względu na wadliwą konstrukcję termiczną. Czasami odpowiednia termomodernizacja powinna przynieść pożądane efekty. Czasami jednakże nie jest to absolutnie wystarczające, i trzeba będzie pozostać przy ogrzewaniu chociażby gazowym.

Grzejniki kanałowe do współpracy z pompą ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepłaW przypadku, kiedy nasz budynek umożliwia jego ogrzewanie pompą ciepła, można będzie zastosować różne rozwiązania. Jednym z popularniejszych jest oczywiście ogrzewanie podłogowe, które w przypadku instalacji pompy ciepła, sprawdza się wręcz wyśmienicie. Nie zawsze jednak będzie to opcją najlepszą. Czasami nie będziemy mieć możliwość zerwania podłóg i ich wykonania na nowo z uwzględnieniem ogrzewania podłogowego. W takich sytuacjach, można będzie zastosować na przykład grzejnik kanałowy. Jest to specjalny grzejnik, montowany w płaszczyźnie podłogi, który zapewnia nam bardzo dobre parametry pracy i skuteczną dystrybucję ciepła. Wyposażony jest w cichy i energooszczędny wentylator, który wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu. Zapewnia nam to możliwość ograniczenia zużycia energii cieplnej o około 10%, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Podsumowanie

Należy więc pamiętać, iż ogrzewanie pompą ciepła jest rozwiązaniem jak najbardziej ekologicznym. Wykorzystanie takiego systemu grzewczego, wymaga co prawda odpowiednich inwestycji i wdrożenia nowych systemów dystrybucji ciepła, niemniej jednak jest to jak najbardziej korzystne. Warto tego typu rozwiązania wdrażać, bowiem dzięki temu, nasza planeta staje się czystsza. Co zaś najważniejsze, dzięki temu, odsuwamy w czasie widmo katastrofy klimatycznej, co w tej chwili, powinno być działaniem priorytetowym.

Author: Redakcja