Jakie nici wybrać do ręcznego haftu krzyżykowego?

Haft krzyżykowy to niesamowita pasja wielu osób. Aby jednak pasja przerodziła się w konstruktywne zajecie, potrzebne są dobrej jakości narzędzia i materiały do tworzenia swoich prac. Dziś podpowiemy, jakie nici wybrać do hartu krzyżykowego ręcznego, aby dobrze się pracowało, a efekty były zadowalające.

Mulina, czy kordonek do haftu krzyżykowego?

Pierwszym dylematem, przed którym stoją osoby czyniące pierwsze kroki w haftowaniu jest: czy wybrać kordonek, czy lepiej mulinę? Kordonki dostępne w sklepach mają formę motków w kształcie kłębka. Grubość nici w nich jest różna. Kordonki mogą być bawełniane, lniane lub poliestrowe. Przeglądając oferty kordonków, zauważymy, że ich wielkość jest określana w długości nici lub w gramach. Oznaczanie w gramach dotyczy szczególnie produktów pochodzących zza naszej zachodniej granicy. Nici w kordonkach dostępne są w kolorach podstawowych, cieniowanych, metalizowanych. Czy kordonek jest odpowiednim wyborem dla osób, których interesuje głównie haftowanie krzyżykowe? Niekoniecznie. Zdecydowanie lepiej będzie wykorzystany do haftu nakładanego, do wyszywania napisów. Wszystko ze względu na to, że nić w kordonku jest możliwa do użycia tylko w takiej grubości, w jakiej kordonek został wyprodukowany. Zdecydowanie bardziej elastyczna będzie mulina Ariadna, którą można rozdzielać na pojedyncze włókna według potrzeb.

Mulina nie jest tak skręcona jak kordonek, przez co zostawia szersze pole manewru dla osób, którym zależy na wyczarowaniu bardzo różnorodnych haftów na jednym polu. Muliny Ariadna i inne sprzedawane są w motkach, które są luźno zebrane w podłużne pęczki. Na rynku spotkamy się z mulinami w kolorach podstawowych, jak i z nićmi, które świecą w ciemności. Można kupić również muliny cieniowane, jak i muliny różnokolorowe.

Jak dobrać grubość nitki do haftu krzyżykowego?

Nadrzędna zasada brzmi tak, że nie należy dobierać nitki grubszej lub cieńszej niż kanwa, na której będziemy tworzyć nasz haft krzyżykowy. Najlepsze będą tutaj muliny Ariadna, które pozwolą na wyszywanie na kanwie do haftu krzyżykowego tak, aby przez nitki nie przeświecają dziury. Dzięki temu, wzór będzie gesty i soczysty. Jeśli dobierzemy zbyt grubą nić, wówczas materiał może się szybko ściągać, a obrazek może wyglądać na nieco ściśnięty, co nie dodaje mu uroku. Pamiętajmy, aby do odpowiedniej grubości muliny dobrać igłę tępą – taka zdecydowanie bardziej nadaje się do haftu krzyżykowego niż nić ostra. Ostre igły są odpowiednie do haftowania materiałów, które mają bardzo gęsty splot.

Author: Redakcja