Każdy silnik musi sprostać wielu wymaganiom czy warunkom atmosferycznym. Z tego powodu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego smarowania. Wystarczająca jest już mikroskopijna warstwa oleju, która ma ogromne znaczenie dla jego trwałości i jakości pracy.
Co dalej w artykule?
Jak są dzielone oleje silnikowe?
Oleje silnikowe są dzielone przede wszystkim z uwagi na to, z czego zostały stworzone. Obecnie oleje mogą być:
- mineralne (w silnikach najstarszych typów);
- półsyntetyczne (typowo uniwersalne środki smarne);
- syntetyczne (najbardziej stabilne w wysokich temperaturach i ciśnieniach).
Dwa pierwsze rodzaje są wypierane przez syntetyki, które są tworzone na całkowicie syntetycznej podstawie wzbogaconej o wysokiej klasy dodatki. Syntetyk cechuje się bardzo dużą trwałością (odporność na utlenianie), łatwością w utrzymaniu silnika w czystości oraz idealną ochroną i smarowaniem.
Które auta powinny stosować oleje syntetyczne?
Syntetyki powinny być stosowane w silnikach najnowszych generacji, które są precyzyjne, ekonomiczne i ściśle spasowanych. Duży wybór olejów silnikowych posiada np. firma SPECOL.
Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?
W najprostszy sposób oleje silnikowe należy określić, jako rodzaj płynnego smaru, którego zadaniem jest ochrona komponentów napędu. Z uwagi na to, że charakteryzują się lepkością, to idealnie przylegają do części i zmniejszają tarcie podczas pracy silnika. Pozwala to na długą, bezawaryjną pracę takich elementów jak:
- tłoki,
- pierścienie,
- łożyska czy
- cylindry
Ponadto warstwa oleju chroni przed przegrzaniem ww. elementów i uszczelnia miejsca pomiędzy tłokiem, pierścieniami oraz tuleją cylindrową, co zapewnia wysokie ciśnienie w cylindrze, ochronę przed korozją oraz zmniejszenie drgań.
Jaki olej silnikowy wybrać do samochodu?
Ważne funkcje, jakie spełnia olej w silniku, sprawiają, że istotny jest wybór oleju do konkretnego samochodu pod względem parametrów i jakości. Wybór olejów na rynku jest ogromny, a każdy produkt jest klasyfikowany według rozmaitych kryteriów. Przy doborze oleju należy kierować się indywidualnymi cechami posiadanego samochodu. Każde auto wymaga nieco innej pielęgnacji i ma inne potrzeby. Oleje są dzielone z uwagi na skład i produkcję (syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne), jakość według różnych systemów (amerykańska klasyfikacja API i europejska ACEA), lepkość (oznaczona kombinacją cyfr rozdzielonych literą W).
Czy klimat ma wpływ na wybór oleju?
Z uwagi na klimat, w którym ma być używany olej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na lepkość oleju. W Polsce trzeba wziąć pod uwagę możliwość występowania mroźnych zim. Z tego powodu trzeba wybrać produkt dobrze sobie radzący podczas mrozów. Dla dokonania najlepszego wyboru warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni rodzaj oleju silnikowego.
Najnowsze komentarze