bateria litowo jonowa

Jak działa bateria litowo jonowa?

Wszyscy znamy zwykłą baterię alkaliczną. Ta jednorazowa bateria znajduje się w każdym domu, np. w zegarze na ścianie lub w pilocie do telewizora. Jednak czy wiemy czym są baterie litowo-jonowe? Bateria alkaliczna dostarcza energii poprzez reakcję elektrochemiczną pomiędzy dwutlenkiem manganu, grafitem i proszkiem cynkowym. Bateria litowa uwalnia energię w wyniku reakcji pomiędzy dwutlenkiem manganu a litem.

Baterie litowo-jonowe Bater.pl są najbardziej wydajnymi nośnikami energii dostępnymi obecnie na rynku. Charakteryzują się one wysoką gęstością energii, długą żywotnością. Również są łatwe w utrzymaniu i po długim okresie eksploatacji tracą niewiele swojej mocy. Bateria litowo-jonowa może być doładowywana w dowolnym momencie, bez uszczerbku dla ich wydajności. Z tego powodu większość akumulatorów rowerowych to baterie litowo-jonowe. Wynika to ze składu i materiału z którego wykonana jest bateria. Bateria litowo-jonowa działa na prostej zasadzie: energia elektryczna zawarta w atomach litu jest magazynowana w procesie chemicznym i wykorzystywana do zasilania różnych pojazdów oraz urządzeń, takich jak samochody rowery czy elektryczne wózki widłowe.

Skład baterii litowo-jonowych

Bateria litowo-jonowa składa się z wielu ogniw. Zawierają one następujące składniki: Elektroda dodatnia jest to katoda baterii litowo-jonowej zbudowana z tlenku metalu litowego, który może zawierać zmienną ilość niklu, manganu i kobaltu. Elektroda ujemna, czyli anoda zbudowana zazwyczaj z grafitu. Elektrolit bezwodny umożliwia jonom litu poruszanie się w ogniwie. Zawiera on sole, takie jak heksafluorofosforan litu, rozpuszczone w rozpuszczalniku aprotycznym. Jest to na przykład węglan etylu lub węglan di-etylu. Separator: Aby zapobiec zwarciom, pomiędzy elektrodami umieszcza się separator wykonany z włókniny lub folii polimerowej. Separator przepuszcza jony litu i może wchłonąć ich dużą ilość.

Zaletami tego typu baterii są: niski poziom samorozładowania, szybkie ładowanie, długa żywotność baterii oraz baterie litowe są stosunkowo małe i lekkie.

Jak działa bateria litowo-jonowa

Bateria składa się z kilku ogniw, w zależności od ich pojemności. Każde ogniwo składa się z elektrody dodatniej i ujemnej: anody i katody. Pomiędzy tymi elektrodami znajduje się elektrolit. Materiał ten transportuje jony litu pomiędzy elektrodami podczas procesu ładowania lub rozładowywania. Ostatnim elementem baterii jest separator. Bez separatora obie elektrody stykałyby się, powodując zwarcie.

Podczas rozładowania, jony litu i elektrony są uwalniane od strony anody. Elektrony przepływają przez obwód i tworzą elektryczność. W tym samym czasie jony litu przechodzą przez ciecz elektrolityczną i poprzez separator trafiają do katody. Podczas ładowania proces ten przebiega w odwrotnej kolejności.

Author: Redakcja