Umiejętna hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie, nie jest nazbyt wymagającym zadaniem. Są to bowiem rośliny o stosunkowo niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Jeśli prawidłowo przygotujemy się do nasadzenia Różaneczników, to potem, w zasadzie nie będziemy za bardzo się niczym przejmować. Trzeba będzie więc w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie odmiany do uprawy ogrodowej, przygotować niezbędną, odpowiednią glebę, oraz wybrać idealne stanowiska nasadzenia. Poza tym, w zasadzie nie będziemy mieli się czym za bardzo przejmować. Hodowla Różaneczników przydomowym ogrodzie, jest zadaniem bardzo łatwym.
Co dalej w artykule?
Czego wymaga hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie?
Tak jak już o tym napisaliśmy, hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie, będzie od nas wymagać skupienia się na trzech kwestiach związanych z jej przygotowaniem. Późniejsze prace pielęgnacyjne, będą ograniczać się jedynie do ewentualnego usuwania starych, podeschniętych gałązek, oraz do nawadniania roślin w okresie braku naturalnych opadów atmosferycznych.
Wybór odmian do uprawy ogrodowej.
Kwestią kluczową, aby hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie przyniosła odpowiednie efekty, jest wybór właściwych odmian. Chodzi tutaj o to, iż niestety, nie wszystkie odmiany będą się nadawać do nasadzenia w ogrodzie. Niektóre z nich maja po prostu zbyt niską odporność na niskie temperatury, a takie, w naszej strefie klimatycznej, w porze zimowej zdarzają się nader często. Musimy więc wybrać odmiany, które będą w stanie przetrwać mrozy dochodzące nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. Pozostałe odmiany, możemy uprawiać w doniczkach, co pozwoli nam na ich schowanie przed mrozem w garażu, piwnicy czy też w pomieszczeniach gospodarczych.
Stanowisko nasadzenia.
Różaneczniki, tak samo jak wszystkie inne Rhododendrony, uwielbiają stanowisko zacienione i osłonięte. Dobrze jest więc wybrać miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie innych roślin ogrodowych. Ważnym jest jednak to, aby charakteryzowały się one głębokim systemem korzeniowym. System korzeniowy Różaneczników jest bowiem płytki, więc dzięki temu unikniemy problemów związanych z konfliktem o wodę i składniki odżywcze z gleby.
Gleba do uprawy Różaneczników
Hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie, wymaga także przygotowania odpowiedniej gleby. W tym celu musimy zmieszać ze sobą glebę ogrodniczą, torf (nie odkwaszony) oraz korę sosnową w równych proporcjach. W przypadku mniejszej liczby nasadzeń, opłacalne może być kupienie gotowych mieszanek do uprawy Rhododendronów. W zasadzie, to każda hurtownia z Różanecznikami, będzie posiadać niezbędne mieszanki gleby uprawnej, więc nie powinniśmy mieć z tym zadaniem większych trudności.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie, nie jest niczym szczególnie wymagającym. Jeśli prawidłowo przygotujemy glebę, wybierzemy odpowiednie odmiany i dobierzemy dogodne stanowisko nasadzenia, to nie będziemy mieć jakichkolwiek trudności. Należy się więc skupić na trzech, opisanych powyżej kwestiach, a wszystko będzie idealne pod każdym względem.
Najnowsze komentarze