Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym

Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym (IR) w domach mieszkalnych

Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym (IR) staje się coraz bardziej popularne, jako alternatywna metoda ogrzewania w domach jednorodzinnych. Zobaczmy wobec tego, jak działa ogrzewanie promieniowaniem IR w domach mieszkalnych oraz porównajmy koszty i komfort cieplny tej technologii w porównaniu do ogrzewania standardowego.

Czy to się w ogóle opłaca? Porównanie kosztów ogrzewania IR do ogrzewania standardowego.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym w domu jednorodzinnym, powinien przyjrzeć się nieco bliżej kwestii analizy kosztów. Wdrożenie jakiejkolwiek innowacji technologicznej, musi mieć bowiem konkretne uzasadnienie, czy też z punktu widzenia ekonomii, czy też komfortu korzystania.

Koszty inwestycji

Ogrzewanie promieniowaniem IR wiąże się z pewnymi kosztami inwestycyjnymi. Konieczne jest zakupienie i zainstalowanie promienników IR w odpowiednich miejscach w domu. Jednak warto zauważyć, że koszty instalacji mogą się różnić w zależności od wielkości domu i wybranych promienników. W przypadku ogrzewania standardowego, koszty inwestycji mogą obejmować zakup i montaż kotła, grzejników oraz systemu dystrybucji ciepła.

Koszty eksploatacyjne

Jednym z głównych czynników wpływających na koszty eksploatacyjne ogrzewania IR jest zużycie energii. Promienniki IR wykorzystują energię elektryczną do generowania promieniowania cieplnego. Koszty eksploatacji będą zależeć od stawki za kilowatogodzinę energii elektrycznej oraz czasu pracy promienników. W przypadku ogrzewania standardowego, koszty eksploatacyjne związane są z zużyciem paliwa, takiego jak gaz czy olej opałowy. Jak się jednak okazuje, typowy promiennik IR zużywa zdecydowanie mniej energii elektrycznej, niż grzejnik konwekcyjny zasilany elektrycznie, o takiej samej mocy grzewczej.

Komfort cieplny a ogrzewanie IR

Istotną cechą w tym ujęciu jest także to, iż ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym, podnosi znacznie komfort cieplny w naszych domach ale nie tylko. korzyści płynących z zastosowania tej technologii jest znacznie więcej.

  • Równomierne nagrzewanie – ogrzewanie promieniowaniem IR zapewnia równomierne nagrzewanie pomieszczeń. Promienniki emitują promieniowanie cieplne, które dociera bezpośrednio do powierzchni i obiektów w pomieszczeniu. Dzięki temu, nie ma strat ciepła przez przewodzenie ani konwekcję. Osoby przebywające w pomieszczeniu odczuwają przyjemne ciepło, bez uczucia zimna czy przeciągów.
  • Brak ruchów powietrza – w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, ogrzewanie promieniowaniem IR nie powoduje ruchów powietrza ani wirów. Brak ruchów powietrza oznacza większy komfort dla mieszkańców domu, zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie lub problemy z drogami oddechowymi.

Podsumowanie

Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym (IR) jest alternatywną metodą ogrzewania w domach jednorodzinnych. Pomimo kosztów inwestycyjnych, może być opłacalne ze względu na efektywność energetyczną i komfort cieplny, które oferuje. Ogrzewanie IR zapewnia równomierne nagrzewanie pomieszczeń oraz brak ruchów powietrza, co przekłada się na wyższy komfort dla mieszkańców. Przy wyborze systemu ogrzewania, warto wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne, oraz indywidualne preferencje dotyczące komfortu cieplnego.

Author: Redakcja