łuszczyca

Łuszczyca, jej przyczyny, objawy oraz leczenie.

Łuszczyca o choroba przewlekła, charakteryzująca się specyficznymi zmianami skórnymi, będącymi wynikiem zaburzeń w procesie rogowacenia naskórka. Jest to także choroba zapalna, o czym musimy pamiętać. Obecnie, niemożliwe jest prawidłowe określenie przyczyn łuszczycy, jednak upatruje się ich w podłożu genetycznym. Okazuje się bowiem, iż w krajach Europy czy też USA, zachorowalność sięga nawet 2%, podczas gdy w przypadku państw Azji i Afryki jest ona diametralnie niższa. Musimy jednak pamiętać, iż łuszczyca to choroba w zasadzie nieuleczalna. Jednakże, przy odpowiednim podejściu i procesie leczenia, można z nią żyć i w miarę normalnie funkcjonować.

Skąd bierze się łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą znaną nam od wielu lat, a jednak do dziś, nie możemy jednoznacznie określić jej przyczyn. Najbardziej prawdopodobnym jest stwierdzenie, iż ma ona podłoże genetyczne lub też immunologiczne. Spore znaczenie w powstawaniu łuszczycy mogą mieć także czynniki środowiskowe, czyli przebyte infekcje, urazy, stres czy też przyjmowanie leki.

Objawy łuszczycy.

W fazie aktywności choroby, łuszczyca przejawia się kilkoma charakterystycznymi objawami.

  • Wykwit pierwotny – grudka na skórze o zabarwienie czerwonobrunatnym. Jest wyraźnie widoczna o drobnopłatowej i złuszczającej się powierzchni.
  • Świeca stearynowa – zmiany o charakterze pojedynczych grudek i wykwitów o średnicy 1-2 cm. Złuszczający się naskórek w obrębie wykwitu pierwotnego lub też jego zdrapania, zmienia wygląd skóry. Staje się błyszcząca oraz gładka.
  • Objaw Auspitza – skóra jest wyjątkowo wrażliwa, a jakiekolwiek jej uszkodzenie, zadrapanie, czy też potarcie powoduje natychmiastowe uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwawienie w postaci kropelek w miejscu uszkodzenia łuski.
  • Objaw ostatniej łuski – polega na stopniowym złuszczaniu się kolejnych łusek, pod którymi pojawia się różowa i gładka skóra. Jest to objaw bezpośrednio poprzedzający wystąpienie efektu świecy stearynowej.
  • Objaw Kobnera – charakterystyczny dla aktywnej postaci łuszczycy. Po zranieniu naskórka, po upływie 6-12 dni, rozwijają się bardzo charakterystyczne zmiany wzdłuż uszkodzenia.

Dla poszczególnych objawów bardzo istotny jest także przebieg choroby, głównie w zakresie ewolucie konkretnych zmian skórnych czy też ich lokalizacji. Co ważne, poszczególne zmiany skórne występują kolejno w ściśle określonych fazach.

Leczenie łuszczycy.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, niemniej jednak, możliwe jest prowadzenie jej skutecznego leczenia. w przypadku niezbyt dużych zmian skórnych obejmujących nie więcej niż 25% powierzchni ciała, najczęściej stosowane jest leczenie miejscowe. Jeśli jednak łuszczyca zajmuje powierzchnię większą poza leczeniem miejscowym wdrażane będzie także leczenie ogólnoustrojowe.

Dodatkowo, możemy także zastosować odpowiednio dobrane zioła na łuszczycę, które będą łagodzić objawy choroby. Ważnym jest tutaj jednak, aby jakiekolwiek zioła zażywać tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza prowadzącego. Tak, abyśmy przyjmując różne preparaty ziołowe, czasem nie zaszkodzili sobie bardziej niż pomogli.

Podsumowanie.

Ogólnie, możemy powiedzieć, iż łuszczyca jest chorobą, która może skutecznie obniżyć poziom komfortu życia. Jednakże przy odpowiednim leczeniu, możliwe będzie osiągniecie stanu, w którym umożliwimy sobie w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Author: Redakcja