Wśród wielu, dostępnych obecnie materiałów geosyntetycznych, geowłóknina typu PES, wykazuje zdecydowanie najciekawsze właściwości. Jest to geosyntetyk stosowany przede wszystkim w zakresie ochrony geomembran, aczkolwiek, może być także stosowany samodzielnie. Wynika to głównie z jego dobrych właściwości w zakresie separacji, wzmocnienia czy też filtracji. Obecnie, można powiedzieć, iż geowłóknina typu PES to jeden z bardziej popularnych geosyntetyków, wykorzystywanych w budownictwie inżynieryjnym.
Co dalej w artykule?
Czym dokładnie jest geowłóknina typu PES?
Jest to płaski materiał geosyntetyczny, wytwarzany z włókien poliestrowych. Są one ze sobą łączone poprzez igłowanie, przeszywanie lub też kalandrowanie. Metoda wytwarzania geowłókniny PES sprawia, iż wykazuje ona doskonałe właściwości w zakresie wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia. W zależności od jej zastosowania, należy dobrać geowłókninę o określonych parametrach. Tak, aby sprawdziła się w konkretnym przypadku, podnosząc jakość oraz trwałość konstrukcji budowlanej.
Jakie funkcje wykazuje geowłóknina typu PES?
Jak już wspomnieliśmy, geowłókniny PES wykazują bardzo dobre właściwości w zróżnicowanym zakresie. Dzięki temu, spektrum jej zastosowania jest bardzo szerokie. Może ona być wykorzystywana zarówno przy konstrukcji systemów drenażowych, jak również w zakresie filtracji, separacji, czy też wzmacniania warstw gruntu. Oczywiście podstawowym zakresem zastosowania jest efektywna ochrona geomembran w przypadku, kiedy te wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zalety geowłókniny PES.
Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, iż geowłóknina typu PES wykazuje konkretne zalety, dzięki którym jej popularność stoi na bardzo wysokim poziomie. Dzięki korzyściom płynącym z jej zastosowania, stała się bardzo popularnym geosyntetykiem, przynoszącym określone korzyści w przypadku jej zastosowania.
- Skutecznie zapobiega procesom kolmatacji
- Podnosi nośność gruntów
- Wpływa na wyraźną redukcję kosztów poszczególnych inwestycji.
- Podnosi trwałość oraz wydłuża czas eksploatacji obiektów budowlanych
- Pozwala na oszczędzanie czasu, jak również upraszcza technologię wykonania konstrukcji budowlanych
- Nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Są to konkretne właściwości, dzięki którym geowłóknina typu PES staje się jednym z popularniejszych materiałów geosyntetycznych, wykorzystywanych obecnie w budownictwie inżynieryjnym.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż geowłóknina typu PES to bardzo dobry, wręcz doskonały materiał geosyntetyczny, wykazujący cały szereg dobrych i korzystnych właściwości. Co prawda jej zastosowanie podnosi nieco koszty inwestycyjne, niemniej jednak wydłużając okres trwałości obiektów budowlanych, obniża koszty eksploatacyjne. Dzięki temu, ogólne koszty danego obiektu są znacznie obniżone.
Najnowsze komentarze