Geowłóknina filtracyjna

Geowłóknina filtracyjna i jej zastosowanie.

Nowoczesna geowłóknina filtracyjna to bardzo popularny obecnie materiał geosyntetyczny. Stosuje się ja przede wszystkim w przypadku prac w bezpośrednim kontakcie z wodą opadową, bieżącą czy też gruntową. Składa się ona z dwóch warstw geowłókniny z wzmacnianych mechanicznie włókien ciągłych, w 100% polipropylenowych. Jedna warstwa jest tutaj wykorzystywana jak filtr, druga zaś pełni funkcję jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tego typu geowłóknina filtracyjna, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z krytycznymi warunkami gruntowymi, lub w sytuacji, gdy przewidywane są dość duże naprężenia mechaniczne.

Gdzie stosowana jest geowłóknina filtracyjna typu F?

Tego typu geowłóknina filtracyjna, znajduje stosunkowo szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie inżynieryjnym. Jest to geowłóknina, której zastosowanie nie ogranicza się do jednego tylko obszaru. Najczęściej stosuje się ją do następujących zadań budowlanych:

  • Zabezpieczenie brzegów cieków i zbiorników wodnych
  • Ochrona wybrzeży
  • Odzyskiwanie lądu
  • Budowa wałów i nasypów przeciwpowodziowych.
  • Budowa zbiorników wodnych.

Należy więc powiedzieć, iż dwuwarstwowe geowłókniny typu F będą znajdywać swoje zastosowanie przede wszystkim w pracach, gdzie konstrukcja budowlana jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą, mogącą wywierać negatywny wpływ na trwałość konstrukcji.

Najważniejsze funkcje geowłókniny typu F.

Istotną w tym przypadku kwestią jest także to, iż geowłóknina filtracyjna typu F, charakteryzuje się konkretną funkcjonalnością. Przesądza ona bezsprzecznie o obszarach jej zastosowania. W końcu musimy pamiętać o tym, iż jakość materiału budowlanego, oraz jego parametry techniczne, będą determinować jego zastosowanie. W tym przypadku zaś mamy do czynienia z następująca funkcjonalnością geowłóknin filtracyjnych typu F.

  • Filtracja – zapewnia skuteczne zatrzymywanie małych, drobnych cząstek przy zachowaniu swobodnego przepływu wody. Dzięki temu, warstwy drenażu nie ulegają zamuleniu, co wpływa na wydłużenie okresu pracy systemu drenażowego z dużą wydajnością.
  • Separacja – zapewnia trwałe oddzielenie żwiru od podłoża, dzięki czemu górna warstwa systemu drenażowe jest czysta, równa i stabilna.
  • Drenaż – zapewnia skuteczne odprowadzanie wody, jak również innych płynów, w kierunku odpływu z systemu drenażowego.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż geowłóknina filtracyjna, typu F, będzie charakteryzować się bardzo szerokim zastosowaniem we współczesnej branży budowlanej. Jej wdrożenie będzie podnosić znacznie poziom trwałości poszczególnych konstrukcji budowlanych, co w tym przypadku jest kwestia jak najważniejszą. Dzięki zastosowaniu materiałów takich jak właśnie geowłóknina filtracyjna, możemy osiągnąć o wiele wyższy poziom jakości, realizowanych konstrukcji budowlanych.

Author: Redakcja